elektryk
Pozostałe

Instalacja elektryczna w domu

Alina

Jednym z najważniejszych elementów budowy domu jest przygotowanie odpowiedniego projektu instalacji elektrycznej, co jest zresztą konieczne do uzyskania pozwolenia budowy domu. Zamontowanie nowoczesnej instalacji przez dobrego fachowca może zapewnić nam spokój ducha i uchronić przed wysokimi kosztami wymiany lub remontu instalacji. Z jakimi kosztami wiąże się zamontowanie instalacji, komu należy to zlecić i jakich problemów możemy się spodziewać?

Projekt instalacji elektrycznej

Podstawowy projekt jest wymagany do uzyskania pozwolenia budowy domu, choć zdecydowanie warto go rozszerzyć i skonfrontować z planami osoby projektującej cały dom. Instalacja elektryczna montowana jest zwykle w stanie surowym, więc już na tym etapie należy bardzo dokładnie określić ilość i rodzaj gniazdek, które zamontuje przeznaczony do tego fachowiec. Zawsze warto zdecydować się na dodatkowe gniazdka, ponieważ dodanie gniazdek po tym etapie będzie wiązała się ze znacznie wyższymi kosztami.

Do wykonania projektu instalacji elektrycznej uprawniony jest elektryk posiadający kwalifikacje do 1 kV, a więc świadectwo, że posiada on uprawnienia z zakresu eksploatacji urządzeń, ich instalacji i sieci elektroenergetycznych o napięciu do 1 kV. Bardzo ważny element to ścisła współpraca z architektem domu, tak aby projekty ze sobą współpracowały, zamiast sobie przeszkadzać. To dlatego, że dany rozkład instalacji elektrycznej determinuje i szkielet dostępu do energii, co może uniemożliwić specyficzną aranżację wnętrza bez konsultacji z architektem już na tym etapie.

Jak wykonać instalację elektryczną?

Prawo budowlane wymaga, żeby instalacje montował uprawiony do tego elektryk, a to oznacza, że nie możemy tego zrobić sami. Praca fachowca zaczyna się zwykle od przygotowania projektu, który determinuje ilość i rodzaj potrzebnych gniazdek czy rozprowadzenia kabli.

Przed montowaniem instalacji elektrycznej fachowiec powinien określić ilość obwodów oświetlających, zasilających i trójfazowych. Przyjmuje się, że w domu o powierzchni od 75 do 100 m2 powinno znajdować się przynajmniej od 5 do 7 takich obwodów.

Instalacja elektryczna w naszym domu to nic innego jak zespół współpracujących ze sobą elementów, mający pobrać energię z punktu rozdzielczego i dostarczyć go do naszego domu. Kolejną rozdzielnią energii jest tablica rozdzielcza w naszym domu, dzięki której prąd dostarczany jest w konkretny punkt energetyczny.

Nowe instalacje stawiają obowiązek instalacji trzech przewodów: liniowego (fazowego) posiadającego czarną lub brązową izolację, neutralnego (niebieskiego), który jest na stałe połączony z przewodem neutralnym w wewnętrznej linii, oraz ochronnego (zielono-żółtego). To właśnie do przewodu ochronnego powinny być dołączone obudowy urządzeń czy też styki ochronne w gniazdkach.

Instalacja elektryczna – przewody i gniazda

W domach rodzinnych używa się zwykle przewodów z żyłą miedzianą o średnicy przekroju 1,5 do 2,5 milimetra. Od jakiegoś czasu nie używa się już przewodów aluminiowych, ponieważ znacznie gorzej przewodzą prąd, są mniej odporne mechaniczne oraz szybciej ulegają utlenieniu. W domach i mieszkaniach, w których zostały użyte przewody aluminiowe, zaleca się całkowitą wymianę instalacji elektrycznej zgodnie z nowymi standardami. Napięcie w przewodach powinno być dostosowane do ich przeznaczenia, ponieważ za duże napięcie znacznie zwiększa koszty, a za małe może spowodować napięcie, co niesie za sobą ryzyko pożaru.

Przewody prowadzą do gniazdek, które dają nam energię po podłączeniu odpowiedniego kabla. Zgodnie ze standardami panującymi w naszym kraju, każde gniazdko musi zawierać styk ochronny. Okazuje się, że gniazdka bez przewodu ochronnego są nadal produkowane, jednak nie powinny być one montowane.

elektryk Londyn

Koszt instalacji elektrycznej

Na koszt instalacji elektrycznej wpływa bardzo wiele czynników, jednak najważniejszym z nich jest ilość punktów energetycznych, co ma bezpośredni związek z wielkością domu lub mieszkania.

Przykładowe koszty instalacji elektrycznej:

– koszt gniazdek. Montaż jednego podwójnego gniazdka, ze wcześniejszym ułożeniem punktu energetycznego i ceną materiałów to koszt od 50 do 130 złotych.

– koszt gniazd bryzgoszczelnych, które montujemy w kuchni i łazienkach to koszt nawet 1000 złotych za jedno gniazdko.

– koszt robocizny. Cena jest zależna w głównej mierze od renomy fachowca oraz regionu, natomiast można przyjąć, że będzie to wydatek od 800 do nawet 3000 złotych.

Poza tym należy doliczyć konieczność zamontowania instalacji zewnętrznej, jeśli chcemy posiadać domofon lub bramę wjazdową na pilot.

Pisząc ogólnie, można przyjąć, że całkowity koszt instalacji elektrycznej to wydatek od 3000 złotych w przypadku małego domu i nawet 7000 złotych w przypadku większego.

Wymiana instalacji elektrycznej

Jeśli mamy problemy z instalacją elektryczną w naszym domu lub mieszkaniu to możemy zlecić jej remont, lub wymianę. Przyjmuje się, że remont starej instalacji jest zwykle nieopłacalny, szczególnie jeśli była montowana dawno temu i lepiej zdecydować się na wymianę całości zgodnie z nowymi standardami.

Montaż nowej instalacji wymaga demontażu poprzedniej, a cały proces związany jest z koniecznością kucia ścian w celu dostania się do obecnych w ścianach kabli. Na czas wymiany instalacji zalecane jest opuszczenie miejsca zamieszkania, a cały proces trwa zwykle od 3 do 5 dni, jeśli nie pojawiają się znaczne przeszkody. W skrajnych sytuacjach wymiana instalacji może zając nawet 2 tygodnie.