Moja opinia o tym, jak wybrać spodnie dresowe i z czym je nosić
Wygoda w domu jest najważniejsza i za to właśnie cenię sobie spodnie dresowe. Męskie i damskie modele mają tę samą zaletę – są doskonałe do noszenia na co dzień i dają dużo swobody i komfortu. Dlatego właśnie lubię ten rodzaj garderoby. Należy jednak wiedzieć, jak wybrać spodnie dresowe, by nam dobrze pasowały. I warto też zastanowić się nad tym, z czym najlepiej je nosić. Bo nie wszystko pasuje do dresów.
Dres i jego zalety
Spodnie dresowe mają wiele cech, które czynią z nich idealny rodzaj odzieży do noszenia po domu, na co dzień, ale też na różne bardziej swobodne okazje. Dawniej były obciachem i nie bez powodu. Dziś jednak są noszone coraz chętniej i śmielej. Widok joggerki biegnącej przez park w dresie nikogo nie dziwi. Chłopak ubrany w dres na imprezie nie jest zaskoczeniem. Wyjście na miasto w dresie nie jest czymś niespotykanym. Dres jest modny. Jest fajny. I nie ma powodów do tego, by wstydzić się tego ubrania.
Spodnie dresowe są elementem mody sportowej, streetwear, smart casual i codziennych, domowych stylizacji. Są swobodne, luźne i elastyczne. Dobrze nadają się jako strój dla aktywnych. Jeśli sporo się ruszamy, spodnie dresowe będą odpowiednim wyborem, zwłaszcza w chłodniejsze dni. Zaletą dresów jest ich przewiewność i to że łatwo dopasowują się do sylwetki. Cenić je można także za to, że dobrze odprowadzają wilgoć, a więc także i pot, zwłaszcza gdy uszyto je z naturalnych materiałów. W dresie można też ładnie wyglądać, o ile jest dobrze dobrany. Pytanie zasadnicze brzmi w takim razie – jaki dres wybrać?
Spodnie dresowe męskie i damskie na co dzień
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fason. Dresy to raczej luźny rodzaj odzieży, ale i tu trafimy na różnego rodzaju kroje. Ja sama szczególnie lubię swoje kremowe spodnie dresowe, które należą do tych bardziej obcisłych i przylegających do ciała. Najważniejsze jednak to dobrać dresy odpowiednio do swojej sylwetki.
Jeśli chodzi o spodnie dresowe damskie i spodnie dresowe męskie duże rozmiary i małe rozmiary, odzież ta powinna być właściwie dopasowana. Zasadniczo zbyt duże ubrania źle się układają i optycznie powiększają sylwetkę, więc należy na to uważać, chyba że celowo decydujemy się na outfit oversized. Za małe spodnie dresowe również okażą się kłopotliwe, nawet jeśli będą dość luźne, jako że mogą krępować ruchy, opinać się na brzuchu, itp. Dlatego przy zakupie warto zwrócić uwagę na długość i szerokość nogawki, wysokość stanu, szerokość w pasie. Jeśli chodzi o ubrania dobrze dobrany rozmiar naprawdę ma znaczenie.
Kolejna kwestia dotyczy wyboru między gumką a wiązaniem. Tak na dobrą sprawę oba rozwiązania są dobre, aczkolwiek sprawdzają się w różnych sytuacjach. Gumka jest dobra w sportowych zastosowaniach, ale jeśli jest wąska, spodnie mogą się zsuwać, np. przy schylaniu. Szerszy pasek może zaś nie być dość estetyczny, by można było mówić o bardziej eleganckiej stylizacji. Takie spodnie będą się bardziej nadawać do chodzenia po domu. Wiązanie może być zaś dodatkową ozdobą i ma praktyczny wymiar, choć czasem może być nieco irytujące. Na podobnej zasadzie warto zwrócić uwagę na ściągacze – choć są modne i praktyczne, mogą nie pasować do każdego rodzaju butów.
Ważne, by dresy były uszyte z dobrej jakości materiału. To odzież, która powinna być praktyczna i komfortowa. Warto też zwracać uwagę na to, jak duży procent stanowią domieszki sztucznych włókien. Nie należy ich zupełnie unikać, ale warto wiedzieć o ich obecności.
Dresy bawełniane i z domieszkami – naturalne i sztuczne
Na spodnie i szorty dresowe doskonale nadają się dzianiny, które odznaczają się rozciągliwością i elastycznością. Dres powinien zapewniać swobodę ruchu i wygodę. Różne rodzaje dzianin na to pozwalają w różnym stopniu. Do ich produkcji można użyć włókien naturalnych i włókien sztucznych.
Doskonałym materiałem na dresy jest bawełna. Jest przyjemna dla skóry i oddychająca. Miękka, gwarantująca komfort termiczny, stanowi jeden z najbardziej popularnych materiałów do wyrobu dresów. Bawełna dobrze chroni przed warunkami atmosferycznymi, choć zawilgocona może stawać się ciężka. Największa zaleta dresów bawełnianych to jednak wygoda.
Oprócz bawełny, spodnie dresowe mogą też korzystać z innych włókien naturalnych takich jak len czy wełna. Len nadaje ubraniu lekkości i przewiewności. Z kolei wełna to sposób na to, by odzież zapewniała jeszcze lepszą termikę i ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Jeśli zaś chodzi o włókna sztuczne, przydatny jest dodatek elastanu zwiększającego rozciągliwość ubrania. Gdy komuś zależy na trwałości, może poszukać dresów z domieszką poliestru. Rzadziej można się spotkać ze spodniami dresowymi z jedwabiu, weluru czy satyny. Takie modele stanowią jednak modny element eleganckich stylizacji o smart casualowym looku.
Znaczenie ma nie tylko surowiec na materiał. Istotny jest także rodzaj tkaniny lub dzianiny. Warto na to zwracać uwagę, bo to też wpływa na właściwości ubrania. Przykładowo, dzianina typu single jersey jest dość cienka. Ubrania z niej wykonane będą odpowiednie na cieplejsze dni. Podobne cechy ma dzianina typu french terry, tzw. dresówka pętelkowa. Z kolei dzianina fleece ma dużą gramaturę, jest gładka na zewnątrz, a wewnątrz skrywa puszysty meszek. To sprawia, że dobrze trzyma ciepło i sprawdza się w chłodniejsze, np. jesienne, dni. Z tych powodów szyje się z niej bluzy dresowe.
Jak i z czym nosić dresy?
Jak nosić dresowe stylizacje? Z czym nosić dresowe spodnie? To zależy jaki efekt chce się osiągnąć, ale nie musimy wcale stawiać wyłącznie na sportowy styl. Coraz częściej dres pojawia się także w mniej oczywistych połączeniach. Sportowe bluzy, trampki i dresowe spodnie z lampasami? Jasne! Równie dobrze jednak dzianinowe spodnie dresowe mogą towarzyszyć butom na obcasie, stylowej garsonce, botkom czy nawet eleganckiej koszuli. Dla niektórych może to wydawać się nadmierną ekstrawagancją, ale taki stylistyczny miszmasz może być naprawdę atrakcyjny wizualnie. Trzeba tylko mieć odrobinę wyczucia i dobrego smaku, bo łatwo tu przesadzić.
Ciekawym połączeniem może być T-shirt z dresami, a do tego bluza sportowa lub rozpinany sweter bądź kardigan. To dość klasyczna kombinacja, dość zachowawcza. Można ją ożywić, odpowiednio dobierając do tego buty. Interesująco mogą wyglądać spodnie dresowe i płaszcz – ale to coś dla tych co lubią bardziej nieszablonowe podejście. Choć szare, białe i czarne dresy zapewne są najbardziej popularne, gama kolorystyczna tego rodzaju odzieży jest o wiele szersza. Żywsze barwy przyciągają wzrok i mogą być fajnym elementem stylizacji.
Oczywiście należy pamiętać, że moda męska i moda damska różnią się między sobą. To, co sprawdzi się w przypadku kobiet, niekoniecznie sprawdzi się dla mężczyzn. Mimo to warto eksperymentować. Dresy mogą być sposobem na przełamywanie schematów i wyjście poza utarte standardy. Pozwalają na fantastyczną zabawę modą. A to kolejny powód, by je lubić.
Wioleta Sadowska
Ja nie przepadam za dresowymi spodniami.