DMSO
Zdrowie i Uroda

DMSO – czym jest dimetylosulfotlenek? Działanie i zastosowanie

Alina

Dimetylosulfotlenek, w skrócie określany jako DMSO, jest środkiem stosowanym jako naturalne remedium na różne schorzenia. Najczęściej używany jest na zapalenie stawów, jednak ma też inne zastosowania. Kiedy warto sięgnąć po DMSO? Gdzie można zakupić ten preparat?

DMSO – co to jest?

Dimetylosulfotlenek, czyli DMSO od angielskiego dimethyl sulfoxide, jest związkiem stworzonym przez siarkę organiczną. Początkowo był on używany w przemyśle chemicznym jako rozpuszczalnik, lecz odkryto, że ma on również działanie prozdrowotne.

 

Obecnie DMSO jest często wybieranym preparatem stosowanym w leczeniu różnych schorzeń. W opinii wielu osób jego atutem jest naturalność, ponieważ nie zawiera on żadnych dodatkowych domieszek i powstaje z siarki organicznej.

 

Jak działa DMSO?

Działanie DMSO polega przede wszystkim na efektywnym wspieraniu transportu innych związków w głąb tkanek przez warstwę rogową naskórka. Jednocześnie nie powoduje on jego uszkodzenia. Takie działanie dimetylosulfotlenku polega prawdopodobnie na reakcji tego związku z tłuszczami.

 

DMSO powoduje, że substancje czynne, z którymi jest on stosowany, przenikają lepiej w głąb skóry i działają tam skuteczniej. Ponadto pod wpływem tlenu przekształca się w siarkę organiczną – MSM o prozdrowotnych właściwościach. To powoduje, że znalazł on zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń, szczególnie układu ruchu oraz skóry.

 

Kiedy stosuje się DMSO?

Obecnie DMSO jest używany w wielu przypadłościach, dlatego też sięga po niego sporo osób, którym zależy w szczególności na leczeniu naturalnym. Kiedy warto sięgnąć po ten środek?

 

Zastosowanie DMSO w terapiach:

 • Trudno gojące się rany,
 • Odleżyny,
 • Owrzodzenia skóry,
 • Grzybice skóry,
 • Zakażenia wirusowe, w tym opryszczka,
 • Brodawki skórne,
 • Zapalenia stawów,
 • RSZ – reumatoidalne zapalenie stawów,
 • Bóle stawowe,
 • Bóle mięśniowe,
 • Stłuczenia.

 

Również DMSO używany jest podczas chemioterapii w leczeniu nowotworów, aby zapobiegać uszkodzeniu skóry.

 

Jak używać DMSO?

W sprzedaży można znaleźć preparaty z DMSO w wielu wariantach do wyboru, które mogą być dopasowane do konkretnej dolegliwości.

 

Środki zawierające DMSO dostępne są jako:

 • Płyny – w różnych rozcieńczeniach, przeznaczone są do nacierania miejsc oraz do picia w określonych dawkach,
 • Żel – wygodny w nakładaniu na skórę, często zawiera także dodatkowe składniki poprawiające efektywność działania,
 • Maść – również może zawierać różne składniki dodatkowe, często stosowane są maści z DMSO na stawy,
 • Roztwory do podawania dożylnego – niektóre źródła podają, że DMSO podawane w taki sposób jest pomocne w leczeniu RZS – reumatoidalnego zapalenia stawów.

 

Stosowanie dimetylosulfotlenku powinno odbywać się według instrukcji podanej przez producenta albo według zaleceń lekarza. Nie należy przekraczać zalecanej dawki dziennej i nie należy stosować go w razie pojawienia się objawów niepożądanych, na przykład reakcji alergicznych.

 

DMSO – gdzie kupić?

Obecnie preparaty zawierające dimetylosulfotlenek są oferowane przez wiele sklepów. Można zakupić je między innymi w sklepach specjalizujących się w sprzedaży produktów naturalnych – suplementów, ziół, zdrowej żywności. Również oferowane są one w aptekach, zielarniach.

 

Najłatwiej zamówić DMSO w internecie – preparat w wybranej formie będzie wtedy dostarczony bezpośrednio do kupującego.

 

Cena DMSO

Za dimetylosulfotlenek należy zapłacić najczęściej około 40-50 złotych za opakowanie 500 ml płynu. Za maść lub żel zawierający DMSO należy zapłacić najczęściej od około 40 do 80 złotych w zależności od pojemności.

 

Podsumowanie

DMSO, czyli dimetylosulfotlenek to naturalny sposób leczenia wielu dolegliwości. W szczególności ten związek siarki rekomendowany jest na dolegliwości stawowe i mięśniowe, ponieważ ma pomagać w zmniejszaniu objawów jak bóle, obrzęki, zaburzenia ruchomości.