Literatura

Niebanalnie o wartościach, czyli „12 ważnych opowieści” od polskich autorów

Alina

Jak mówić z dzieckiem o miłości? Jak nauczyć je, czym jest przyjaźń? Jak pokazać mu, czym jest piękno? Jak wytłumaczyć kilkulatkowi, czym są wartości? Jak przedstawiać tak trudne kwestie jak choćby odpowiedzialność, sprawiedliwość, dobroć? „12 ważnych opowieści” to książka, która w jakiejś mierze odpowiada na te pytania.

W środku znajdziemy 12 opowiadań stworzonych przez doświadczonych polskich autorów… choć właściwie głównie autorek. Panów jest tu dwóch – Paweł Beręsewicz i Marcin Przewoźniak. Autorki to Liliana Fabisińska, Agnieszka Frączek, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Irena Landau, Maria Ewa Letki, Joanna Krzyżanek, Anna Onichimowska, Eliza Piotrowska, Anna Sójka, Natalia Usenko.

Każdy tekst jest poświęcony innej wartości. Jest tu o miłości, odpowiedzialności, uczciwości, szczęściu, samodyscyplinie, pięknie, sprawiedliwości, przyjaźni, odwadze, dobroci, szacunku i mądrości. Opowiadania są różnorodne i prezentują różny poziom, jako że każdy autor ma swój własny styl i swój własny pomysł na to, jak przedstawić temat.

Historyjki są zabawne, napisane z lekkością i humorem. Nie są długie i mogą zaintrygować kilkulatka. Przede wszystkim jednak w łatwy i zrozumiały sposób tłumaczą wymienione wartości. Opowieści kończą się morałem. Są zatem nie tylko dobrą rozrywką, ale i mają walor wychowawczo-edukacyjny. Uczą przy tym jak radzić sobie w sytuacjach, w których każde dziecko może się znaleźć. Zarazem można się przy nich wzruszyć i poczuć prawdziwe emocje!

„12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach” to znakomita pozycja do wspólnego czytania. Książka doskonale nadaje się do wspólnej lektury przed snem (lub w czasie dnia – czemu nie!), a potem do omawiania razem z dzieckiem. O pewnych rzeczach rzadko się rozmawia, a każde z tych opowiadań może być świetnym pretekstem do tego, by porozmawiać z maluchem na ważne tematy.