mężczyzna łapie taxi
Pozostałe

Ile kosztuje taxi w Warszawie i jak nie przepłacić za kurs?

Alina

Chcesz skorzystać z usług taxi w Warszawie? Zanim wsiądziesz do taksówki stojącej na postoju, pamiętaj o tym, żeby sprawdzić, ile zapłacisz za kurs. Jak prezentują się dzisiaj cenniki w warszawskich korporacjach taksówkarskich? O czym trzeba pamiętać, aby za kurs taxi nie zapłacić fortuny? Sprawdź nasze wskazówki!

Nie każdy samochód na postoju to taksówka

Na początku warto zająć się bardzo ważną sprawą, a mianowicie rozróżnieniem prawdziwe taksówki od pojazdu, który tylko wygląda jak taxi.

 

W Warszawie, podobnie jak w innych miastach w Polsce, nadal można spotkać się z firmami przewozowymi, które podszywają się pod korporacje taksówkarskie. Ich samochody są oznakowane tak, aby przypominać taxi i czekają na klientów na postojach przy dworcach, lotniskach i w innych miejscach, gdzie na ogół stoją taksówki. Jednak wsiadając do takiego samochodu, można narazić się na znacznie wyższy rachunek niż w taxi.

 

Aby rozpoznać legalne taxi w Warszawie, warto zwrócić uwagę na poniższe oznakowanie:

 • kogut na dachu z napisem „taxi”
 • godło Warszawy oraz żółto-czerwony pas wraz z numerem taksówki na boku samochodu
 • cennik na tylnej szybkie od strony pasażera
 • identyfikator taksówkarza zawierający jego imię, nazwisko, zdjęcie oraz numer licencji
 • kasa w środku taksówki

 

Gdy zatem samochód na postoju nie zawiera tych właśnie elementów, wtedy najlepiej poszukać prawdziwe taksówki albo po prostu zadzwonić do sprawdzonej korporacji lub alternatywnie skorzystać z aplikacji mobilnej.

 

Ceny kursów, czyli ile kosztuje taxi w Warszawie?

Taksówki na ogół kojarzone są jako dość droga metoda transportu, ale warto wskazać, że poprzez wybór odpowiedniej korporacji można znacznie zredukować swój rachunek. Wiele z nich ma również dla swoich klientów atrakcyjne promocje, dzięki którym za kursy można płacić jeszcze niższe ceny.

 

Średnio za kurs taxi w Warszawie trzeba zapłacić od 25 do 40 zł. Przykładowo za dojazd z centrum miasta na lotnisko Chopina to wydatek około 40 zł. Gdy jednak dojazd ma odbywać się nocą, wtedy koszty będą wyższe.

 

To, ile kosztuje taxi w Warszawie, jest zależne od wielu różnych czynników, dlatego trudno z góry wskazać, ile będzie kosztować dojazd.

 

Ceny taksówek w Warszawie, podobnie jak w innych miastach w Polsce, regulowane są taryfami. Obowiązują cztery taryfy, w ramach których naliczane są opłaty:

 

 • Taryfa 1 – miasto w dni od poniedziałku do piątku od 6:00 do 22:00
 • Taryfa 2 – miasto w dni od poniedziałku do piątku od 22:00 do 6:00, niedziela i święta.
 • Taryfa 3 – poza miastem w dni od poniedziałku do piątku od 6:00 do 22:00.
 • Taryfa 4 – poza miastem w dni od poniedziałku do piątku od 22:00 do 6:00, niedziela i święta.

 

Najmniej trzeba będzie zapłacić za dojazdy w taryfie 1. W tym przypadku koszty rozpoczynają się już od około 1,80 zł za kilometr. Natomiast wtedy, gdy chodzi o pozostałe taryfy, koszty kształtują się na poziomie nawet około 5,40 zł za kilometr w przypadku 4.

 

Dodatkowo do powyższych kosztów należy dodać także opłatę początkową, która określana jest jako opłata za trzaśnięcie drzwiami. Wynosi ona zazwyczaj około 8 zł i włącza także pierwszy przejechany kilometr.

 

Jak zaoszczędzić na taxi w Warszawie?

Żeby za taksówkę w Warszawie zapłacić jak najniższą cenę, warto pamiętać o paru ważnych poradach:

 • Zawsze wybieraj taksówki – sprawdzaj, czy taxi jest odpowiednio oznakowana.
 • Zamawiaj taksówki zamiast korzystania z tych na postoju – wtedy także zapłacisz niższą cenę.
 • Porównaj koszty w różnych korporacjach taksówkarskich – dzięki temu możesz dowiedzieć się, gdzie za kurs zapłacisz najmniej.
 • Szukaj promocji – są one dostępne między innymi w korporacjach, które oferują aplikacje do zamawiania taksówek i pozwalają na zaoszczędzenie na dojazdach.