Ciasto marchewkowe bezglutenowe
Kuchnia

Ciasto marchewkowe bezglutenowe

Alina

Marchewkowe ciasto bezglutenowe to wciąż bardziej oryginalny wypiek niż tradycyjne ciasta drożdżowe czy serniki. A przecież ciasto tego rodzaju jest smaczne i powinno częściej gościć na naszych stołach. Sycące i słodkie, a ponadto proste i szybkie w przygotowaniu, stanowić może doskonały wybór nie tylko dla uczulonych na gluten oraz zwolenników diety bezglutenowej, ale i dla szerszego grona amatorów pysznych ciast.

Składniki:

  • 400 g startej marchewki
  • szklanka cukru
  • ¾ szklanki oliwy z oliwek
  • ¼ szklanki mleka
  • 3 jajka rozdzielone osobno na białko i żółtko
  • 1/3 łyżeczki aromatu waniliowego
  • 1 szklanka mąki ryżowej
  • 1 szklanka mąki kokosowej
  • 2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • przyprawy: cynamon, gałka muszkatołowa, goździki (zmielone), imbir (zmielony)
  • pół szklanki rozdrobnionych orzechów włoskich (opcjonalnie)
  • pół szklanki rodzynek (opcjonalnie)

Jak przygotować?

Przygotowanie bezglutenowego ciasta marchewkowego nie należy do trudnych zadań. Trzeba tylko dopilnować tego, by dodawać składniki w odpowiedniej kolejności. Ciasto należy piec w temperaturze około 160 stopni Celsjusza, korzystając z funkcji tradycyjnego pieczenia (grzałka góra-dół). Dobrze więc odpowiednio wcześnie nagrzać piekarnik.

  1. Wsyp do miski mąkę ryżową, mąkę kokosową, 2 łyżeczki sody oczyszczonej, przyprawy (po łyżeczce cynamonu i gałki muszkatołowej, po pół łyżeczki zmielonych goździków i imbiru). Dokładnie wszystko ze sobą wymieszaj.
  2. W osobnej misce połącz ze sobą startą marchew, cukier, oliwę, żółtko, mleko oraz aromat. Dokładnie wszystko ze sobą wymieszaj.
  3. Połącz ze sobą zawartość obu misek, dodając składniki mokre do suchych. Wymieszaj je dokładnie. Możesz także dodać do ciasta pół szklanki rozdrobnionych orzechów włoskich oraz pół szklanki rodzynek.
  4. Ubij białko tak, by powstała sztywna piana. Dodaj połowę do ciasta i wymieszaj. Następnie dodaj drugą połowę i ponownie wymieszaj.
  5. Przełóż ciasto do formy i wyrównaj je. Wstaw do nagrzanego piekarnika na około 60-70 minut.

Przed podaniem ciasta należy pozwolić mu ostygnąć. Trzeba je też przechowywać w chłodnym miejscu.

Bezglutenowo ciasto marchewkowe jest dość wilgotne ze względu na dużą ilość startej marchewki. Ponadto, jest też aromatyczne, co zawdzięcza korzennym przyprawom. Bakalie, choć nie każdy je lubi, urozmaicają walory smakowe ciasta.

Z czym podawać?

Bezglutenowo ciasto marchewkowe to świetny deser, zwłaszcza jeśli po wyjęciu z piekarnika udekorujemy ciasto polewą, lukrem lub śmietanką. Jest kilka sposób, aby przygotować wierzch ciasta.

Można na przykład zmieszać śmietankę i olej kokosowy z cukrem pudrem, miksując składniki w blenderze. Gdy całość zgęstnieje, można śmietankę wyłożyć na cieście po upieczeniu, a następnie posypać ją wiórkami kokosowymi. Alternatywa to wykorzystanie serka śmietankowego, który można zmiksować z dwoma łyżkami syropu klonowego, aby uzyskać słodki i aromatyczny krem. Jeszcze inną opcją jest zrobienie polewy lukrowanej, na przykład cytrynowej. Wreszcie, można ciasto po prostu posypać cukrem pudrem. Niezależnie od wersji, bezglutenowe ciasto marchewkowe z pewnością dostarczy wielu przyjemnych doznań smakowych.