sypialnia
Pozostałe

Czy materac termoelastyczny (VISCO) to dobry zakup dla każdego?

Alina

 

Materace termoelastyczne, które wykonane są z pianki typu VISCO, uznawane są za jedne z najlepszych na rynku. Czy jednak to dobry wybór dla każdego z nas?

 

Dopasowanie odpowiedniego materaca ma bardzo duże znaczenie dla komfortu snu – dobry materac to gwarancja wysypiania się, maksymalnego komfortu, zdrowia, a także dobrego samopoczucia.

 

W sklepach asortyment materaców jest obecnie bardzo szeroki. Wśród dostępnych modeli znajdują się też materace termoelastyczne (termoplastyczne), które wykonane są ze specjalnej pianki VISCO. Czy warto zdecydować się na taki zakup?

 

Pianka termoelastyczna – VISCO. Co to jest?

Zacznijmy jednak od tego, czym tak naprawdę jest pianka termoelastyczna, czyli VISCO, z której wykonuje się materace termoelastyczne.

 

Jest to pianka, która została opracowana w latach sześćdziesiątych przez ekspertów NASA. Początkowo miała być używana w specjalistycznych konstrukcjach, między innymi jako poduszki powietrzne. Teraz stosowana jest głównie do wytwarzania materaców.

 

Pianka VISCO jest pianką poliuretanową, która ze względu na specjalny proces produkcji ma niską sprężystość. Dość wolno powraca do swojego pierwotnego kształtu po nacisku, dlatego też można zobaczyć wtedy na niej odcisk kształtu. Z tego względu nazywana jest także pianką Memory, czyli z pamięcią albo pianką leniwą.

 

Oprócz tej właściwości pianka termoelastyczna reaguje też na ciepło ludzkiego ciała – staje się wtedy bardziej miękka i lepiej dopasowuje się do jego krzywizn, aby zapewnić komfortowe podparcie na całej jego długości.

 

Jak zbudowany jest materac termoelastyczny?

W sklepach można znaleźć obecnie różne rodzaje materaców termoelastycznych, które różnią się pomiędzy sobą nie tylko swoimi wymiarami, ale również konstrukcją.

 

Materace te można podzielić na piankowe oraz na sprężynowe w zależności do tego, jaki mają rdzeń.

 

Materace piankowe wykonane są głównie z dwóch warstw pianek – pianki termoelastycznej, która nałożona jest na standardową piankę PUR stanowiącą jej podstawę i stabilizującą całą konstrukcję. Takie materace wyróżniają się największą przewiewnością, są dość lekkie, nie powodują reakcji alergicznych.

 

Z kolei materace sprężynowe najczęściej wyposaża się w sprężyny kieszeniowe – wtedy każda sprężyna jest zamknięta w osobnej kieszonce, dlatego pracują one niezależnie od siebie. To sprzyja lepszemu dopasowaniu do kształtów ciała i daje większy komfort. Materace kieszeniowe są jednak cięższe od piankowych oraz nie są polecane dla alergików.

 

W użyciu znajdują się także materace nawierzchniowe z pianki termoelastycznej – można nałożyć je na obecnie używany materac albo wersalkę, aby uzyskać większy komfort snu.

 

Kiedy warto kupić materac z pianki termoelastycznej?

Materac z pianki VISCO sprawdzi się głównie wtedy, gdy zależy nam na maksymalnym komforcie snu i lubimy miękkie, otulające nawierzchnie. Nie sprawdzą się zatem u osób wolących twardsze materace.

 

Specyfika pianki termoelastycznej powoduje, że to najlepszy wybór dla osób lubiących ciepło – pianka ta akumuluje ciepło i daje przyjemne wrażenie komfortu. Osoby lubiące chłód nie będą czuły się na niej dobrze.

 

Materac termoelastyczny będzie też idealnym wyborem dla osób cierpiących na bole kręgosłupa i nadmierne napięcie mięśniowe. Pianka VISCO redukuje nacisk i tym samym rozluźnia ciało, dając mu pełne podparcie zgodnie z anatomią.

 

Z tego też względu materace termoelastyczne używane są również w profilaktyce odleżyn.

 

Gdzie kupić materac termoelastyczny?

Obecnie materace termoelastyczne są często spotykane w dobrych sklepach z wyposażeniem wnętrz i w specjalistycznych sklepach z materacami.