Kuchnia

Okap sufitowy – nowoczesny okap kuchenny montowany bezpośrednio w suficie

Alina

Okapy montowane bezpośrednio w suficie cieszą się dzisiaj coraz większym zainteresowaniem. To nowoczesna i stylowa alternatywa dla okapów przyściennych lub wyspowych okapów wiszących. Dlaczego warto zdecydować się na okap sufitowy? Jak wybrać najlepszy model do swojej kuchni?

Okap nie musi być nisko podwieszony nad płytą grzewczą, aby skutecznie neutralizować powstające w trakcie gotowania pary i zapachy. Nowoczesne okapy sufitowe to urządzenia, które montowane są bezpośrednio w suficie i bardzo dobrze radzą sobie z oczyszczaniem kuchennego powietrza.

 

Jak działa sufitowy okap kuchenny?

Okapy sufitowe to urządzenia, które różnią się pod względem swojej konstrukcji od standardowych okapów. Przede wszystkim są one montowane w suficie i nie są opuszczane nad kuchenkę, dlatego pomiędzy nią a okapem znajduje się spora przestrzeń. Nie oznacza to jednak wcale, że okap sufitowy nie działa efektywnie. Wprost przeciwnie – modele w tej kategorii także doskonale odprowadzają albo filtrują powietrze.

 

Okapy sufitowe oferowane są w dwóch wariantach – jako wyciągi oraz jako pochłaniacze. Okap działający jako wyciąg wymaga podłączenia do instalacji wentylacyjnej doprowadzonej do kuchni. Z kolei pochłaniacz nie wymaga podłączania do instalacji, ponieważ wyposażony jest w zestaw filtrów, które oczyszczają powietrze.

 

Większą efektywność pracy może zapewnić okap sufitowy montowany jako wyciąg, lecz trzeba wtedy zadbać o jego podłączenie do wentylacji. Gdy nie jest to możliwe, alternatywnym rozwiązaniem jest pochłaniacz.

 

Okap sufitowy montowany jest w sufitach podwieszanych, dlatego też jego instalację warto zaplanować jeszcze przed wykończeniem lub remontem kuchni. Warto jednak zaznaczyć, że w sprzedaży dostępne są także modele, które nie wymagają wpuszczania w płaszczyznę sufitu – są to urządzenia pracujące jako pochłaniacze, które po prostu mocuje się do standardowego sufitu.

 

Kiedy warto zdecydować się na okap sufitowy?

Okapy sufitowy na pewno sprawdzi się wtedy, gdy w kuchni nie ma zbyt dużo miejsca na montaż standardowego okapu przyściennego albo wiszącego – wyspowego.

 

Umieszczony bezpośrednio pod sufitem płaski okap sufitowy czarny, biały lub w innym kolorze oszczędza przestrzeń i powoduje, że wnętrze wygląda jest optycznie powiększone. Jednocześnie takie okapy są bardzo dyskretne, dlatego też nie będą zaburzały wystroju wnętrza – można bez problemu dopasować je do wielu aranżacji.

 

Jak wybrać najlepszy okap sufitowy?

Dzisiaj w sklepach pojawia się coraz więcej okapów sufitowych, dlatego przed dokonaniem decyzji zakupowej warto zwrócić uwagę na parę istotnych kwestii.

 

Przede wszystkim okapy sufitowe powinno się dobierać do kuchenki, a dokładnie do jej wymiarów. Okap powinien posiadać zbliżone lub większe wymiary od kuchenki, dzięki czemu może on zapewnić optymalne działanie w filtrowaniu lub odprowadzaniu zanieczyszczeń.

 

Ważnym parametrem przy wyborze okapu jest jego wydajność, która podawana jest w m3/h. Okapy o wysokiej wydajności rekomendowane są do większych pomieszczeń, a także wtedy, gdy klientowi zależy na maksymalnie skutecznym działaniu urządzenia.

 

Dobry okap sufitowy powinien też umożliwiać regulację pracy wentylatora. Zmiana biegów pozwoli na dopasowanie jego efektywności pracy do konkretnego zapotrzebowania.

 

Okap tego typu może być też wyposażony w funkcję oświetlenia. Energooszczędne oświetlenie ledowe, na przykład w formie oczek lub pasków LED, pozwoli na uzyskanie estetycznego efektu i ułatwi przygotowywanie posiłków.

 

Podsumowując, okapy sufitowe to udana propozycja przeznaczona do wielu wnętrz. Są dyskretne, a przy tym wysoce skuteczne. Nie zabierają dużo miejsca i można wpasować je w każdą aranżację. Warto zatem wziąć je pod uwagę przy urządzaniu swojej wymarzonej kuchni!