Matka Polka. Anne Applebaum w rozmowie z Pawłem Potoroczynem
Literatura

Matka Polka. Anne Applebaum w rozmowie z Pawłem Potoroczynem

Alina

„Matka Polka. Anne Applebaum w rozmowie z Pawłem Potoroczynem” to publikacja, która przybliża czytelnikom postać Anne Applebaum – polsko-amerykańskiej dziennikarki, laureatki nagrody Pulitzera. Format wywiadu rzeki, jaki został przeprowadzony przez Pawła Potorczyna, prezentuje bliżej sylwetkę Applebaum, jej osiągniecia zawodowe i życie prywatne.

Wciągająca historia, jaka wyłania się z kart książki „Matka Polka. Anne Applebaum w rozmowie z Pawłem Potoroczynem”, z pewnością zainteresuje każdego, kto miał do czynienia z publikacjami Applebaum i chciałby bliżej poznać ich autorkę, która urodziła się w Stanach Zjednoczonych, ale postanowiła związać się z Polską.

Dzięki wywiadowi czytelnicy nie tylko mogą dowiedzieć się więcej o pracy i rodzinie Anne Applebaum, ale również zapoznać się z jej pasjami, ważnymi wyborami, spojrzeniem na życie w przeszłości i teraz.

Anne Applebaum, również Anne Elizabeth Sikorska, urodziła się w 1964 roku w Waszyngtonie. Z wyróżnieniem ukończyła studia na Uniwersytecie Yale’a, gdzie zajmowała się literaturą i historią. Również uczyła się na London School of Economics oraz w St Antony’s College na Uniwersytecie Oksfordzkim. Swoją karierę zaczęła we współpracy z „The Economist” w Warszawie, publikując artykuły poświęcone Europie Wschodniej. Pracowała na stanowisku redaktora działu zagranicznego, a następnie zastępcy redaktora naczelnego „The Spectator”. Była związana również z „Evening Standard”, „Slate”, „The Washington Post”.

Książki autorstwa Anne Applebaum przyniosły jej międzynarodową sławę. Jej pierwsza publikacja „Between East & West” („Między Wschodem a Zachodem”) przyniosła jej Nagrodę im. Adolpha Bentincka. Za publikację „Gułag” dotyczącą obozów pracy w ZSRR otrzymała Nagrodę Pulitzera. Opublikowała również takie książki „Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944-1956”, „Czerwony głód”.

Anne Applebaum mieszka w Polsce, w Chobielinie pod Szubinem. Jest żoną Radosława Sikorskiego, z którym ma dwóch synów. W 2013 roku otrzymała polskie obywatelstwo.

Paweł Potoroczyn jest absolwentem Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, dyplomatą i wydawcą. Od ponad trzydziestu lat jest związany z „Tygodnikiem Powszechnym”. Również publikował w gazetach i czasopismach jak „Rzeczpospolita”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, „Forbes”. Jest autorem powieści „Ludzka rzecz”, która została nominowana do Nagrody Literackiej Nike w 2014 roku.