Niechciani - Yrsa Sigurdardóttir
Literatura

Niechciani – Yrsa Sigurdardóttir

Alina

Książka „Niechciani”, której autorem jest islandzka pisarka Yrsa Sigurdardóttir, to wciągający kryminał i thriller, który zaprasza czytelnika, aby wkroczył w życie Ódinn – ojca samotnie wychowującego swoją córkę Rún po śmieci jego byłej żony. Chociaż jej śmierć przez upadek z okna początkowo nie wzbudzała jego podejrzeń i wydawała się nieszczęśliwym wypadkiem, z czasem jednak dochodzi on do wniosku, że kryje się za nim coś więcej.

Pewnego dnia Ódinn otrzymuje w pracy nowe zadanie. Jego zadaniem jest ustalenie, co wydarzyło się przed laty w zamkniętym już domu wychowawczym dla chłopców zlokalizowanym w Krókur. Jego zainteresowanie wzbudziła przede wszystkim sprawa śmierci dwóch chłopców spowodowana uduszeniem się przez spaliny samochodu. To właśnie wtedy nachodzą go kolejne wątpliwości, czy jego żona rzeczywiście straciła życie na skutek zwykłego wypadku. Zaczyna zauważać niebezpieczne powiązania, a atmosfera grozy wokół sprawy staje się coraz gęstsza.

Czy śmierć żony Ódinna ma powiązania z tym, co wydarzyło się w nieistniejącym już domu wychowawczym? Książka „Niechciani” trzyma czytelnika w napięciu przez wszystkie rozdziały, podczas których główny bohater odkrywa straszną tajemnicę, jaka wydarzyła się w przeszłości.