Okularnik - Katarzyna Bonda
Literatura

Okularnik – Katarzyna Bonda

Alina

„Okularnik” Katarzyny Bondy to powieść kryminalna zabierająca czytelnika w wyjątkową przygodę wraz z bohaterką serii – profilerką Saszą Załuską, która postanawia wrócić do policji. Zanim jednak rozpocznie pracę, postanawia wyjechać do swoich rodzinnych stron, aby zamknąć kilka ważnych spraw.

Załuska podróżuje w kierunku Podlasia, do Hajnówki. Tam bierze udział w tradycyjnym białoruskim weselu, podczas którego zostaje świadkiem dramatycznych scen. Panna Młoda zostaje uprowadzona. Co ciekawe, jest ona powiązana z lokalnym przedsiębiorcą, a w przeszłości doszło już do zniknięć kobiet, które także były w jego gronie znajomych. Jednocześnie w okolicznych lasach ciągle dochodzi do nowych odkryć ludzkich szczątków. Czy sprawy są ze sobą powiązane?

Chociaż wydaje się, że problemy tajemniczych zaginięć i znajdywanych szczątków nie są ze sobą w żaden sposób połączone, to jednak Sasza Załuska zauważa, że wiąże je pewna nić – to samochód mercedes okularnik. W trakcie jej śledztwa na jaw wychodzą również nowe fakty w postaci skrywanych przez mieszkańców sekretów.

Cała akcja dzieje się na tle historycznych wydarzeń. W 1946 roku na tych obszarach jeden z oddziałów „żołnierzy wyklętych” – Romualda Rajsa „Burego” przeprowadził pogrom lokalnej wsi zamieszkiwanej przez prawosławnych. Dawne dzieje odbijają się w dzisiejszej historii miasteczka.

„Okularnik” to jedna z najlepiej sprzedających się książek Bondy. W 2015 roku zakupiono ją aż 105 tysięcy razy, dzięki czemu zdobyła nagrodę Bestsellera Empiku 2015 w kategorii literatura polska. Książka wchodzi w skład serii „Cztery żywioły Saszy Załuskiej (tetralogia kryminalna)”, która obejmuje również tytuły „Pochłaniacz POWIETRZE”, „Lampiony OGIEŃ” oraz „Czerwony pająk WODA”. Seria przybliża czytelnikom losy Saszy Załuskiej, która poszukuje rozwiązania tajemniczych sytuacji sprzed lat.

Katarzyna Bonda (urodzona 26 sierpnia 1977 w Białymstoku) jest dziennikarką, pisarką i autorką powieści kryminalnych. Obecnie jest jedną z najpoczytniejszych polskich autorek. Ma białoruskie pochodzenie, wychowywała się w Hajnówce, gdzie skończyła liceum i już w tym czasie interesowała się dziennikarstwem. Ukończyła kierunek dziennikarski na Uniwersytecie Warszawskim oraz scenopisarstwo w PWSFTviT. Przez kilkanaście lat współpracowała z polskimi czasopismami i stacjami telewizyjnymi. W 2007 roku wydała pierwszą książkę „Sprawa Niny Frank”, która przyciągnęła uwagę szerszej publiczności.